Www.AntalyaKanarya.Com a Hoşgeldiniz.
Nisan 18, 2014, 06:07:08 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:

Ana Sayfa   Yardım Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kanaryaların Atası  (Okunma Sayısı 2743 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Ertuğrul Görüşük
Ziyaretçi
« : Temmuz 12, 2007, 02:57:28 ÖS »

KANARYALARIN ATASI

Mevcut tüm kanaryaların atası sayılmaktadır.Irk,renk ve ötüm kanaryalarının büyük bir çoğunluğu bu kuşun seleksiyonu sonucu oluşmuştur.Az sayıda ki bazı oluşumlara da en az yarı yarıya katkısı vardır.Örnekleme yaparsak ;

1.Carduelis cucullata x Serinus canaria :Kırmızı kanarya
2.Carduelis magellanica x Serinus canaria :Jaspe renk kanaryası
3.Serinus pusillus x Serinus canaria :Lizard kanaryası

SERİNUS CANARİA

Küçük bir ötücü kuş olan yabani kanarya(Serinus canaria canaria), Macaronesia bölgesine  özgü olup(Mader,Azor ve Kanarya adaları)da yaşar.Göğsünün parlak sarısı,sırtının grimsi kahverengi çizgileri kolayca tanınmasını sağlar.Dişileri ise daha mat renkleri ile erkeklerinden ayırt edilebilir.Boyu 13-14 cm olup,ötüşü evciller göre sert ,ama çeşitli değildir.Küçük sürüler halinde yaşarlar.

Bu kuş genellikle, Madeira takımadası boyunca dağılır.Madeira adaları, Desertas ve Porto Santo'da deniz kenarından üst yükseklikler de bulunur.

Bu tür genellikle, takımada boyunca bulunmakla birlikte, onun, iyi tanımlanmış bir yaşam alanı yoktur.Çiftliklerin etrafı,sürülmüş tarlalar,seyrek bitkili alanlar en çok görüldükleri,ortak yaşam alanlarıdır.Bu alanların suya yakın olmasına dikkat ederler.

Kanaryalar, Şubat ve Mart ayları arasında yuva yaparlar.Yumurta sayısı 4 ile 6 arasında değişir.

Kanaryalar günümüzde her ne kadar zevk olarak beslense de,uzun yıllar önce kömür madenlerinde,gaz kaçaklarına karşı uyarıcı olarak da kullanılmışlardır.Bu şekilde bir çok madencinin hayatını, kendi canları pahasına kurtarmışlardır.
Kaynak:maderiabirds.com

Dr.İHSAN URAL’DAN ALINTI

''Kanaryalar değişken genetik yapıya sahiptirler.Daima farklı soy ve ırklara kaynak olabilirler.Eğer olmasaydı aynı yabani formdan üremelerine karşın bugün ki çok değişik ırklar ortaya çıkmazdı''

SERINUS CANARIA

Yeşilimsi veya sarı tüylü,oldukça kısa ve kalın gagalı,kanatları uzunca ve sivri,kuyruğu orta uzunlukta,kendisi küçük,ünü büyük ötüçü bir kuştur.Bütün Afrika’ya yayılan Kanaryanın (Serinus canaria) 22 türü vardır.
Eskiden Akdeniz'in kuzeyinde bulunmazken,simdi hemen hemen bütün Avrupa'ya yayılmış gibidir.Bu kuşun anayurdu Kanarya adalarıdır.Kanaryaların evcilleştirilerek anayurtlarından dışarı çıkarılmalarının üzerinden üç yüz yıl geçmiştir.Evlerde kafeste beslenen kanaryalarda bu türden türetilmiştir.Kuş yetiştiricileri yapay ayıklama ve melezleme yöntemiyle bunun boy,tüy ve ses bakımından farklı pek çok çeşidi elde edilmiştir.

Serinus pusillus türü Kafkasya,Iran,Anadolu ve Türkistan'da yasar.Afrika'da yaygın diğer türleri ise Mozambik Kanaryası (Serinus icterus),Sainte-Helen kanaryasıdır.(Serinus flaviventes)
Dr.IHSAN URAL- Ziraat Yüksek Mühendisi
PET MAGAZINE

Reklam Alanı

Mehmet DENIZ
Mehmet DENIZ
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

mdeniz35@hotmail.com mdeniz35@gmail.com
E-Posta
« Yanıtla #1 : Temmuz 13, 2007, 11:38:07 ÖÖ »

İlginç ve belgesel tadında bir konu. Devamını bekliyoruz Ertuğrul abi. (bu hikayenin bir yerlerinde mutlaka timbradoya da gelinecek, biliyorum ve merakla bekliyorum  Cheesy )

Mehmet DENİZ
İZMİR - 1967
DKKD 032
Ertuğrul Görüşük
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Temmuz 13, 2007, 12:54:39 ÖS »

Merhaba,Mehmet Bey bu konuda ki beklentinizi destekleyen,yabancı kaynaklardan bir kaç alıntı;

'''''İspanyol Timbrado kanaryaları başlangıçta,1400 yılında Kanarya adalarından getirildi.Renkten ziyade ötüşü için beslenmesi nedeni ile,evcil kanaryaların en saf formu olduğu söylenir.''''
Kaynak:http://www.centralpets.com/animals/birds/songbirds/sbd4314.html

'''''1940 - 1950 Yılları arasında İspanya'da geliştirildi.İspanyol Timbrado kanaryaları ilginç bir değişiklik olarak görülürler.Nedeni ise Kanarya adalarında ki orijinal vahşi kanaryaya,genetik yönden en yakın kanarya olarak kabul edilmesidir.''''
Kaynak:http://www.canaryadvisor.com/spanish-timbrado-canary.html
Mehmet DENIZ
Mehmet DENIZ
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

E-Posta
« Yanıtla #3 : Temmuz 13, 2007, 01:20:43 ÖS »

Teşekkür ederim. Timbrado ile ilgili kafamdaki düşünceleri desteklemiş oldunuz.İlave olarak, hatta timbradoların bir yerde (belki ispanyanın bir bölgesi, belki bir adası, belkide kanarya adaları idi) doğada serbestçe uçtuklarını okumuştum.

Mehmet DENİZ
İZMİR - 1967
DKKD 032
mehmetozaslan
Mehmet Özarslan
Admin
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

mehmetozaslan@hotmail.com
WWW E-Posta
« Yanıtla #4 : Temmuz 13, 2007, 01:27:31 ÖS »

Teşekkür ederim. Timbrado ile ilgili kafamdaki düşünceleri desteklemiş oldunuz.İlave olarak, hatta timbradoların bir yerde (belki ispanyanın bir bölgesi, belki bir adası, belkide kanarya adaları idi) doğada serbestçe uçtuklarını okumuştum.

Ağ Kurmaya mı gideceksin adaş Cheesy

Mehmet Özarslan
Manavgat ANTALYA
1969 - A Rh(+)
Mehmet DENIZ
Mehmet DENIZ
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

E-Posta
« Yanıtla #5 : Temmuz 13, 2007, 02:04:44 ÖS »

Ağ Kurmaya mı gideceksin adaş Cheesy

Biliyorum şaka ama bir şey söyliycem. Ben ne ağdan ve kuş yakalamaktan anlamam adaşım.Şu anda penceremde kendi sakam var, devamlıda ziyaretçiler geliyor.İstesem bir kapanca koyabilirim ama bana ters geliyor.Bu mesajıda verme fırsatı verdiğin için teşekkür ederim.

Mehmet DENİZ
İZMİR - 1967
DKKD 032
mehmetozaslan
Mehmet Özarslan
Admin
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

mehmetozaslan@hotmail.com
WWW E-Posta
« Yanıtla #6 : Temmuz 13, 2007, 03:41:00 ÖS »

Tebrik Ederim Mehmetciğim sana yakışanı da bu

Ama ya akgerdan yada beyaz çıkarsa sonra kafanı taşlara vurma Cheesy Cheesy

Mehmet Özarslan
Manavgat ANTALYA
1969 - A Rh(+)
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.145 Saniyede 19 Sorgu ile Oluşturuldu