Www.AntalyaKanarya.Com a Hoşgeldiniz.
Aralık 19, 2014, 08:07:53 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:

Ana Sayfa   Yardım Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: SAKA KUŞLARI İLE İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLAR  (Okunma Sayısı 19244 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
batuhan
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : Haziran 18, 2009, 12:21:07 ÖÖ »

--------------------------------------------------------------------------------

1- saka x saka üretimi kafeste mümkünmü ?

evet

2- doğadan yakalama sakalarla üretim mümkünmü?

olsa bile,HEM YASAK hemde zor, kafes üretimi major veya mutasyon sakalar en iyi ve yüksek üretim şansınız olur

3- saka üretimi için kafes ebatları nedir ?

normal bir kanarya kafesinden bahçe salmasına kadar her ebatta olabilir.
fakat 60 cm.den küçük olmaması,ideali ise bir çift saka için 100cm uzunluğunda bir üretim kafesi veya daha büyük ebattaki üretim kafesleri veya salmalarıdır.

4- bir üretim kafesinde kaç çift saka ile üretim yapılır ?

kafesiniz veya salmanız ne kadar büyük olursa olsun her bir üretim kafesi veya salmaya sadece 1 çift saka konulur.

5- saka üretimi için en uygun yer ?

bahçe salmanız veya balkon

6- kışın sakalar balkonda kalabilirmi ?

direkt olarak güneş-kar-yağmur üzerlerine gelmediği müddetçe yaz-kış gece gündüz 12 ay bahçe salmasında veya açık balkonda kalabilirler

7- sakalar hangi yiyeceklerle beslenirler ?

''saka kuşları doğada ne yerler''başlıklı topikte yazılan tüm tohumlar (devedikeni tohumu,tarakotu,kenevir,karahindiba,nijer,ayçekirdeği gibi yüzlerce tohum-bitki ve böceklerle beslenirler)

8- evde beslediğimiz sakalarımıza hangi besinleri vermeliyiz ?

çok sevdikleri devedikeni,tarakotu,kenevir,nijer,ayçekirdeği gibi tohumları,karahindiba,ıspanak,karalahana,brokoli gibi yeşillikleri önlerinden eksik etmemeliyiz.

9- sakalarımız için standart bir kafes ölçüsü varmı ?

evet ne yazıkki var.bunlar çok küçük ahşap kafeslerdir
fakat her ne kuş beslersek besleyelim ebatları en az bir kuşun KANATLARINI ÇIRPARAK UÇABİLECEKLERİ bir uzunlukta olmalıdır(kanatlarını çırparak değilde tünekten zıplayarak hareket eden bir kuşun kanat kasları zamanla zayıflayarak kalıcı deformasyona uğramasına sebep olur)

10- öyleyse sakalar niçin küçücük ahşap kafeslerde beslenirler ?

daha iyi ötmesi için(büyük kafeslerde de pekala iyi ötebilirler)
yeni yakalanan kuş kafese kendini çarpmaması için(katılmıyorum)
kafese oturması için(katılmıyorum)
temizliği ve taşınması daha kolay-pratik olduğu için(?)
yüz sene önce metal kafes imalatı ahşap kafes imalatına nazaran çok pahalı ve çok daha fazla işçilik-ustalık gerektirdiği için (katılıyorum)
herkes birbirinden öyle görmüş ,bugüne gelinmiş(...)

11- sakalar örtülmese ötmezmi?

hayır ,hiç farketmez öter

12- sakalar banyo yaparmı ?

evet ,üstelik çokta severler

13- sakalar ne zaman ürerler ?

ülkemizde ortalama nisan-mayıs aylarında başlar ağustos ayına kadar devam eder..kafes üretimlerinde 3-4 defa kuluçkaya yatabilirler(doğada 2)

14- sakalara vitamin veya antibiyotik verilmelimi ?

birçok üretici verilmesi gerektiğini söylüyor.
hasta olmayan hiçbir kuşa vitamin veya antibiyotik verilmesinden yana değilim
eğer verecekseniz ve üretim yapıyorsanız üretimden en az bir ay önce ilaç uygulamasını sonlandırınız

15- dişi saka yumurtladığında ERKEK saka yumurtayı kırarmı ?

evet kırma olasılığı vardır.fakat bir o kadar da kırmama olasılığı vardır(küçük kafeslerde ve üreme zamanları canlı yem verilmezse erkek sakanın yumurtaları kırma eğilimi daha fazla olur)

16- erkek sakanın yumurtaları kırıp kırmayacağını nasıl anlarız ?

dişi saka yumurtladığında bu yumurta yerine döllenmemiş kanarya yumurtalarıyla değiştiririz.eğer dişi sakanın 5 yumurtayı yapmasını gereken bu 5 gün içinde erkek saka hiç yumurta kırmazsa bundan sonra kırmayacağı varsayımıyla saka yumurtalarını tekrardan yerine koyabiliriz.herşeye rağmen erkek sakanın son gün dahi yumurtaları kırma olasılığı vardır.

17- sakalar kafes ortamında kendi yumurtalarına yatarmı?

genel olarak evet

18- sakalar yavrularına kendileri bakarmı ?bakıcı kuşlara gerek varmı ?

normalde sakalar mükemmel bakıcı kuşlardır.ilk hafta sadece dişi saka daha sonra anne-baba mükemmel bakıcılık yaparak yavrularını beslerler ve bu durumda bakıcılara ihtiyaç yoktur.

19- saka x saka üretimi yapanlar bakıcı kanarya kullanmalımıdırlar ?

kesinlikle kullanmamalılar.çünkü sakalar kanaryalara oranla yavrularını çok daha fazla çeşit ve çok daha fazla besleyici besinlerle beslerler.kendi anne-baba sakalarla beslenen saka yavrularının immün sistemleri çok daha güçlü olacağından hastalıklara karşıda o denli kuvvetli ve dirençli olurlar.

20- hangi durumlarda bakıcı kullanılmalıdır ?

sakalardan daha fazla yavru alabilmek için bakıcı KULLANILMAMALIDIR
şayet sakalar kendi yavrularına bakmıyorlarsa elbette mecburen bakıcı kullanılır

21- banyo yapmayan saka banyo yapmaya nasıl alıştırılır ?

yapılan alıştırmalarda beslediğimiz kuşların koyu renkli banyolukları tercih ettikleri gözlemlenmiştir.
bir diğer konu bazı kuşlar derin banyolukları tercih etmezler.özellikle gagalarının ucuyla banyoluğun tabanına değdiğinde suya girerler.
gagalarının ucuyla banyoluğun tabanına değemeyen kuşlar banyo yapmaktan çekinebilirler.
bu sebeple banyo yapmayan bu kuşlarınıza koyu renkli ve içindeki su 1 cm.i geçmeyen derinlikteki banyoluklar kullanın
tüm bunlara rağmen banyo yapmayan kuşlarınızı banyo yapan kuşlarla bir araya getirerek alışmalarını sağlayın

22- sadece kenevir,çekirdek veya düz yem yiyen sakanız nasıl mamaya veya karışık yeme ve bitkilere alıştırabilir?
sakanız hangi yeme alışıksa o yem hergün düzenli olarak azaltılarak diğer yemler mama ve yeşillikler vermeye devam edilir azalttığınız o yemi diğer yemlerin içine ve mamaya da karıştırarak zamanla diğer yemleride yemeye alıştırabilirsiniz .1 hafta 10 gün sonra alışkın olduğu o yemi tamamen kesiniz ve bir süre sonra karışık yemle vererek devam ediniz

23- sakamı sadece kenevirle besliyorum yıllardır bir şey olmadı ?
kenevirde sakanın gereksinimi olan yağ,karbonhidrat,protein,vitamin ve mineraller varmı.....?
yok..mümkün olan en çeşit tohum,yeşillik ve böceklerle beslenmeliler

24- sakalarımızı sadece düz yemle,sadece kenevirle,sadece çekirdekle beslesek olurmu ?
HAYIR OLMAZ...ölmesede her canlının gereksinimleri olan yağ-karbonhidrat,protein,vitamin ve mineralleri alabileceği bir beslenme diyeti
olması lazım.

25- saka kuşlarım niçin kısa zamanda ölüyorlar ?
birde büyük kafeslerde ve bol çeşitle beslemeyi deneyin
hemen herkes saka kuşlarının kısa sürede öldüğünü söylüyor .ben de en uzun süre kalan saka yaklaşık 4 sene aldığımda zannedersem
2 yaşındaydı daha sonra bir tanıdığıma verdim.
ev içinde beslediğim sakalarımı daima oda içinde uçmalarına izin vermişimdir
balkonda beslediğim sakaların kafesleri herzaman büyük kafesler olmuştur
kafeslerdeki yemlik sayısı en azından 5-6 dır ve tüm yemliklerde değişik tohumlar olur
ayrıca HERGÜN değişik yeşillikler ve meyvelerden veririm
bu uygulamam sadece sakalar için değil tüm kuşlarım için(kanarya-saka-muhabbet gibi)geçerlidir

26- normal-klasik ahşap saka kafeslerinde de uzun yıllar sade yemle yaşayan sakalar var ?
cezaevlerinde hatta hücrelerde ,saraylarda yaşayan insanlardan daha uzun yıllar yaşayan mahkümlarda var

27- kafes üretimi yavru sakaların ötümü güzel olurmu ?
güzel ötümlü bir baba saka veya cd-den dinleterek dinlediğini aynı şekilde öten çok yavru sakalar var

28- en iri saka hangisidir ?
carduelis carduelis major-
batı sibiryada majör sakadır

29- dişi saka ötermi ?
evet öter.fakat erkek kadar gür düzenli ve nameli değildir .öyle dişi sakalar vardırki üreme dönemlerinde ötüşleriyle erkek sakalardan
ayırt etmek gerçekten zordur

30- saka mineral-taş-kum-toprak yermi ?
evet ,hatta bataklık gibi çamura girer ve yer.

31- sakalar ne zaman tüye girer ?
sakalar kanaryalara nazaran daha geç tüye girerler .ağustos sonrası

32- birden fazla saka aynı kafeste olurmu ?
ufak kafeslerde kavga edebilirler.büyük salmalarda sorun olmaz
fakat üretim için ister üretim kafeslerinde olsun isterse salmalarda olsun herbir üretim kafesinde ve herbir salmada yalnızca
bir çift kuş bulundurulmalıdır.

33- akgerdan ve keneset aynı kuşta olurmu ?
evet olur.

34- kafesten kaçan doğa kuşları geri gelirmi ?
genelde gelmez fakat hem saka kuşlarından hemde muhabbet kuşlarından geri gelenleri biliyorum

35- saka yavrularına kaç günlükken bilezik takılır ? bilezik ölçüsü ?
4. ve 5. günler ideal 6. günden sonra zor olur. 2.7mm bilezik ölçüsü

36- sakalarda erkek dişi ayrımı nasıl olur ?
en zor sorulardan biri...öncelikle şunu belirtmek gerekirki bazı sakaları bir bakışta ayırtederken bazı sakaları ise gerçekten
ayırtetmek çok zordur.erkek sakalardaki yüzdeki kırmızılık gözün tamamını geçer,dişi sakalarda ise bu kırmızılık gözün tamamını
geçmez.erkek sakalarda kanat-omuz tüyleri mat kahverengi,erkeklerde ise kanat-omuz tüyleri daha koyu veya siyah ve parlak
renktedir.erkek sakanın genel olarak tüyleri daha canlı parlak renkte ,dişi sakanın ise daha mat ve soluktur.erkek sakanın anüs kısmı
çıkıntılı-oval,dişinin ise düz-ovaldır.erkek sakanın anüs ağzı yatay olarak kısa,dişinin ise yatay olarak çok daha geniştir.erkek sakaların gaga üstü tüyleri siyahımsı ,dişi saklarda ise kahverengimsidir.erkeklerin kanatlarının alt iç kısımları siyah olur.erkek sakaların kafa
kırmızıları ve siyahları parlak ve tamdır,dişilerde ise mat ve dağınık olur.erkek sakaların omuza yakın kanat içinde sarı tüy vardır

37- sakalarda keneset nedir ?
sakalarda ensesinde siyahın bitim yerinde bazı sakalarda ense tüylerini üfleyerek,bazı sakalarda ise üflemeden dahi görülebilen bir-iki
vaya yanyana dizili zincir şeklinde dizilen çok küçük veya mercimek büyüklüğündeki kırmızı veya turuncu renkli tüylere verilen addır.
tek kenesetli ,çift kenesetli veya yanyana dizilmiş şekilde zincir kenesetli sakalar olabilir.

38- akgerdan saka nedir ?

sakanın boğaz kısmındaki kırmızılığın yerinde beyazlığın olmasına akgerdan deniliyor.bu beyazlığın yerine ve tipine göre tam akgerdan ,
yarım akgerdan ,çiçek akgerdan ,kar damlacığı gibi isimlendiriliyor.

batuhan
batuhan
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : Haziran 18, 2009, 12:23:07 ÖÖ »

39- saka alt türleri ve yaşam bölgeleri ?

carduelis carduelis carduelis:danimarka.hollanda,belçika,fransa,uralla r,italya,yugoslavya,romanya,ukraynanın kuzey bölgeleri ve rusyanın
avrupa bölgeleri

carduelis carduelis britannica:büyük britanya adası,fransa,belçika ve hollanda

carduelis carduelis parva:fransa,iberya,balear adaları,asor adaları,madeyra adaları,kanarya adaları,kuzey afrika ülkeleri

carduelis carduelis tschussi:korsika,sardinya,erba ve sicilya adaları

carduelis carduelis balcanica:TÜRKİYE,yugoslavya,romanya,bulgaristan,y unanistan,girit adası

carduelis carduelis niedecki:ege denizi adaları,rodos adası,ırak,kafkasların güney bölgelerinde azarbeycan,gürcistan,ermenistan,zagros dağları,şiraz,kıbrıs,mısır ve akdenizin doğu sahilindeki ülkeler

carduelis carduelis loudoni (brevirostris):TÜRKİYE,kafkasya bölgesi,iran,azarbaycan,gürcistan,ermenistan

carduelis carduelis colchicus:kafkasya bölgesi,gürcistan,gagra,kırım bölgesi

carduelis carduelis volgensis:ukrayna,romanya,avrupa-rusya,kafkasya

carduelis carduelis MAJOR(frigoris):sibirya,yenisey,altay bölgeleri,rusya,kazakistan,azerbaycan,ermenistan

carduelis carduelis CANICEPSpakistan,himalayalar,nepal,orta asyanın güney bölgeleri

carduelis carduelis ultima:iran

carduelis carduelis paropanisi:iran.afganistan,türkmenistan,özbekistan ve kazakistan bölgeleri,batı himalayalar ve tien-shana kadar olan bölgeler

carduelis carduelis subulataorta sibiryanın güneyi,sibirya-altay-mongolya bölgeleri angara ve baykal gölü bölgeleri
 SAKA KUŞU İLE İLGİLİ HERŞEY(soru-cevap-resim-video)

--------------------------------------------------------------------------------

40- saka kaç yumurta yapar ? yumurta ağırlığı kaç gramdır ? yumurta boyutu ?
3 ila 7 arası fakat genellikle 5 yumurta . yumurta ağırlığı 1.5 gr.bunun yüzde beşi kabuğunun ağırlığıdır. yumurta boyutu :17x13mm

41- saka yavruları yumurtadan kaç günde çıkar ?
13 veya 15 gün

42- saka yavruları ne zaman yuvayı terkeder ?
yumurtadan çıktıktan ortalama 2 hafta kadar sonra

43- yuvadan ayrılan kuşlar ebeveynlerine muhtaçmıdır ?
evet bir süre daha onlar tarafından beslenirler

44- sakalar bu süreçte yavruları nasıl beslerler ?
biraz daha fazla protein ağırlıklı(böceklerle)beslerler

45- sakalar kaç kez kuluçkaya yatarlar ?
kafes üretiminde 3 veya 4 kez

46- sakalar aynı yuvalarını mı kullanırlar ?
doğada aynı sezonda aynı yuvayı ikinci kuluçkalarında kullanmazlar
fakat kafes üretimlerinde eğer ayrı bir yuvalık asılmazsa aynı yuvalığı kullanırlar

47- saka yuvalıkları nasıl olmalıdır ?
kanarya yuvalıklarının en küçük-dar fakat daha derin olanları tercih edilmeli,geniş-yayvan ve sığ yuvalıklar kullanılmamalıdır.ayrıca yuvalık mutlaka yapay yeşilliklerle kamufle edilmelidir

48- sakaların en çok sevdiği tohumlar ?
kenevir,nijer,ayçekirdeği,devedikeni tohumu,tarakotu tohumu ve diğer tüm diken tohumları...

49-saka kuşları Türkiyede yerleşikmi yoksa göç eden kuşlardanmıdır ?
ülkemizde yerleşik ve göç edenleri vardır

50-saka kuşları nasıl yakalanır ?
kapanca ve ağlarla yakalanır fakat nesli tükenen kuşlardan olduğundan yakalanması ,tutulması,beslenmesi,satılması,satınalınması
kanunen yasaktır

51- en gösterişli-iri saka hangisidir ?
normal sakalardan en gösterişlisi majör sakalardır ,mutasyon sakalardan ise sakaya en çok benzeyen ve en gösterişli olan eumo sakadır(benim için)...

52-kasım sakası ?
kasım sakası,ülkemizde yerli sakalardan sonra geçit yapan ve çok iyi ötümleri olan carduelis carduelis balcanica

alttüründen ayrı olan balkan sakalarından da sonra geçit yapan bölgesel olarak

ukrayna,polonya,macaristan,çekoslovakya,litvanya gibi daha kuzeyden gelen ve kasım ve aralık aylarında ülkemizden

geçişleri sırasında yakalanan iri, parlak bir saka türü.diğer sakalardan daha iri ,daha uzunca,gagaları daha

büyük,renkleri daha canlı ve parlaktır.başının her iki tarafındaki beyazlık temiz ve lekesizdir.başındaki

kırmızılık daha koyu-parlaktır. oldukça yabani kuşlardır.diğer sakalara göre daha ürkek,dikkatli,kafese alışması ve

ötüme başlamasıda daha uzun zaman alır.

53- major saka ?
major saka ile kasım sakaları aynı kuşlar değildir.major sakaları kasım sakalarındanda büyük dolayısıyla saka

kuşlarının en irisidir.
bölgesel olarak batı sibirya bölgesi urallar ile yenisey bölgelesi,kazakistan,kazakistan altay ZAYSAN göller

bölgesinde yaşayan ve üreyen,sırtı diğer alttürlere oranla daha açık,göğsü çok daha beyaz,göğüsteki kahverengi

lekeleri daha açık ve daha az ,renkleri daha canlı ve parlak, saka kuşlarının en irisi ve ötümleri sert ve sesleri

daha tiz olan ve soğuğa en dayanıklı, carduelis cardulis major alt türünden sakalardır.

54- SAKA ÜRETİMİ VE SORUNLARI ?

ülkemizde doğada ortalama nisan- mayıs aylarına denk gelen sakaların üreme sezonu yaklaşırken kafeslerde üretim yapmayı düşünen bizlerinde şimdiden hazırlık yapmamız gerekiyor....benim gibi bu işte acemi olanlar için en uygun kafesler 60-70-80-90-100 cmuzunluğunda ortadan bölmeli , altı ızgaralı üretim kafesleridir....sakalar için en uygun yer evlerimizin odaları değil ;daha iyi hava , güneş ve gün ışığı alacakları balkonlardır..ortadan ızgarayla bölmeli kafesin bir bölümüne erkek sakamızı diğerinede dişi sakamızı bırakalım...aradaki tel ızgaraya sadece 2 cm mesafeden aynı hizaya her iki tarafada birer tüneklik koyalimki dişi ve erkek sakalar birbirleriyle irtibat halinde olsunlar...nisan ayında birazcık pamuğu erkek ve dişi sakaların bulunduğu tellere asalım eğer her ikiside pamukları alıp tüylerini kabartarak (eğer eşleşmeye hazırsalar her ikiside tüylerini hiç görmediğimiz şekilde kabartacaklardır) pamukları dolaştırmaya başlayacaklardır.......bu durumda EN KÜÇÜK BOYDA bir kanarya yuvalığını asıp aradaki tel ızgarayı kaldırabiliriz....en küçük boyda dedim çünkü bildiğiniz gibi yabancı yayınlarda da belirtildiği gibi saka yuvası doğada cup-shaped yani FİNCAN ŞEKLİNDE küçük yuvalardır....büyük ve geniş yayvan yuvalıklar sakaların kendi vücutlarına göre yuvalarını örmek için oldukça zordur...özellikle bazı üreticilerimiz yavruların daha iyi gelişebilmeleri için geniş büyük yuvalıkları tercih ederler fakat vücuduna göre yeteri kadar yuvalarını öremeyen dişi daha sonra yumurtaları çeviremediğinden ve daha fazla ısı kaybıda olacağından emriyonun yumurta içinde gelişememesi gibi bir çok olumsuzluklara sebebiyet verebilir....yuvalığı hiç kamufle etmeden de yavru alan üreticiler olduğunu biliyoruz fakat daha garantisi yuvalığı yapma yeşillik bitkilerle bir güzel kamufle edelim.....gelelim en zor konuya sakamız yumurtladıktan sonra ne yapacağız........yumurtaları her gün toplayıp bakıcı kanaryalaramı süreceğiz ? ........yoksa sakalarımızın kendilerine mi ?........alternatif çok...........ya hergün topladığımız saka yumurtasının yerine döllenmemiş kanarya yumurtası koyacağız ve eğer bu 4 -5 günlük süre içinde erkek saka yumurtalardan hiçbirini bu süre zarfında kırmazsa sakaların kendi yumurtalarını tekrardan yuvalığa koyup sakaların yavruları çıkartmasını bekleyeceğiz.....yada eğer erkek saka yumurtalardan kırdığı olduysa yumurtaları bakıcı kanaryalara süreceğiz.....üçüncü şık olarak erkek sakayı dişinin görebileceği başka bir kafese alacağız...alternatifler bitmedi dahada garantisi hatta dişi sakanın da yavrulara bakmama ihtimalinide düşünüyorsanız yumurtaları doğruca bakıcı kanaryalarınızın altına sürmeniz olacaktır.....FAKAT geçen sene bende böyle bir sorun olmamasına rağmen okuduğum yayınlarda saka kuşu ile kanarya kuşu arasında çok büyük beslenme farklılıkları özellikle sakaların yavrularını kanaryalara nazaran çok daha fazla PROTEİN (hayvansal-çeşitli böcekler) ve VİTAMİN(yüzlerce çeşit yeşillik)ile besledikleri belirtiliyor.......bir diğer konu bakıcı kanaryalarla beslenen sakaların erkeklerinde YUMURTA KIRMA EĞİLİMLERİ ve yine bakıcı kanaryalarla beslenen dişi sakalarında YAVRULARA BAKMAMA eğilimleri ;kendi anne- babaları tarafından büyütülen sakalara oranla çok daha fazla olduğu istatistiği olarak açıklığa kavuşturulmuş...ayrıca kendi anne-babaları tarafından büyütülen sakalar çok daha sağlıklı ve üretken oldukları da gözlemlenmiş.....üretimdeki bir diğer sorunda yumurtadan çıkan yavruların 4-5 gün sonra ölmeleri ..........bu konu üzerindeki görüşler kesinlikle beslenme ile ilgili olduğu yönünde.......ilk 7 gün kesinlikle yeşillik verilmemeli........ilk günler protein (böcekler -larvalar -kurtçuklar....un kurdu gibi)besinler çok az verilmeliçimlendirilmiş tohumlar çok az verilmeli.......eğer dişi saka protein(sinek,larvalar,un kurdu gibi ) ağırlıklı besinlerle veya çimlendirilmiş tohum ağırlıklı besinlerle yavruları beslerse bunlar ağır bağırsak problemlerine yol açıp yavruların ölümüne yol açabiliyor....sakaların en çok sevdiği nijer ,kenevir,ayçekirdeği,susam tohumu,devedikeni tohumunu ve karahindibayı önlerinden eksik etmeyelim.....özellikle üretime yaklaşırken......ben sağlıklı kuşlarıma koruyucu olarak dahi olsa hiç bir vitamin veya kür için hiçbir antibiyotik ilaç uygulaması yapmıyorum.......fakat hem yurtdışındaki hemde ülkemizdeki bir çok usta üreticiler sakalar için kür uygulamasının gerekli olduğunu söylüyorlar.benim size önerim eğer kür uygulaması yapacaksanız üretimden en az 1 ay önce bu kür uygulamasını yapıp tamamen bitirmenizdir (vitaminler dahil)sebebine gelince yapılan araştırmalarda ilaçların boş yumurtalara(döllenmemiş)yumurta içi ölümlere,embriyonun yeteri derecede gelişememesine,kalın veya ince kabuk oluşumuna ,cılız sağlıksız ve dirençsiz yavruların oluşumuna sebebiyet verdiği ortaya çıkmıştır.....

batuhan
batuhan
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : Haziran 18, 2009, 12:46:52 ÖÖ »

batuhan
batuhan
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : Haziran 18, 2009, 12:54:33 ÖÖ »

http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-saka-otusu/612889

batuhan

selamlar
SAKA KUŞLARIMDAN GÖRÜNTÜLER
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-sakalar-yesilligi-cok-severler/985447
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-hindiba-yiyen-sakalar/985477
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-kizginsaka/985445
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-sakada-kuluckaya-hazirlik/985401
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-sakalarim/985258
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-bocekyiyensaka/983596
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-saka-ve-devedikeni/983577
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-erkek-ve-disi-saka/985375
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-banyo-yapan-sakalar/985344

batuhan
« Son Düzenleme: Haziran 19, 2009, 10:37:55 ÖS Gönderen: batuhan » Logged
SerdaR
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

saygılarımla

E-Posta
« Yanıtla #4 : Haziran 18, 2009, 01:07:28 ÖÖ »

güzel fotoğraflar ve kapsamlı bilgiler için teşekkürler...
serdar

SAYGILARIMLA

İster nehrin kenarında ol, ister okyanusun.
Alabileceğin su elindeki tas kadardır.

Serdar ER
Antalya Kanarya Sevenler ve Yetiştirenler Derneği 76
Crest & Gloster
hedefim  dünya şampiyonu olmak
533 243 32 92
ErtuğrulGörüşük
Admin
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : Haziran 18, 2009, 09:36:35 ÖÖ »

Batuhan Bey, elinize sağlık, teşekkürler...

Ertuğrul Görüşük - Sivas
Ömer ERGİN
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Haziran 18, 2009, 01:14:23 ÖS »

Emeğinize sağlık. Bu sezon üretim ne durumda varsa yarularınızı resimlerle görebilir miyiz. Merak ediyorum bu sakalrla ilgili atılan faydalı adımları yürekten tebrik ediyor kutluyorum.
Oğuz Özkaya
Dernek Başkanı
Site Üyesi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

E-Posta
« Yanıtla #7 : Haziran 18, 2009, 01:55:48 ÖS »

Elinize sağlık. Oğuz Özkaya Ant.
batuhan
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : Haziran 19, 2009, 10:35:48 ÖS »

selamlar
SAKA KUŞLARIMDAN GÖRÜNTÜLER
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-sakalar-yesilligi-cok-severler/985447
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-hindiba-yiyen-sakalar/985477
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-kizginsaka/985445
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-sakada-kuluckaya-hazirlik/985401
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-sakalarim/985258
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-bocekyiyensaka/983596
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-saka-ve-devedikeni/983577
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-erkek-ve-disi-saka/985375
http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-banyo-yapan-sakalar/985344

batuhan
Yavuz USTA
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

kuscuusta07@windowslive.com
E-Posta
« Yanıtla #9 : Haziran 19, 2009, 11:27:35 ÖS »

Elinize emeğinize sağlık.

Yavuz usta / Yaş:48 /ANTALYA
Muhabbet,Sultan,Cennet ve Sevda Papağanı Üretici.
gktrkkkk
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

E-Posta
« Yanıtla #10 : Kasım 05, 2010, 10:44:36 ÖS »

ellerinize sağlıkta yakalanan kasım sakası nasıl kafese alıştırılır ?
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.122 Saniyede 20 Sorgu ile Oluşturuldu